Dom i Wnętrze

Ubezpieczenie samochodu a stłuczka – co należy zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie?

Podstawowe ubezpieczenie samochodu jest zabezpieczeniem dla każdego kierowcy. Jeśli inny, nieostrożny kierowca zarysuje Twój pojazd albo wgniecie bok, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Aby ubezpieczyciel winnej strony wypłacił Ci należne środki, należy dopełnić kilku formalności. Jakich? Sprawdź!

Protokół z miejsca wypadku

Stłuczka samochodowa jest stresującym wydarzeniem. Ważne jest, żeby w tych niesprzyjających okolicznościach zachować trzeźwość umysłu i dopełnić niezbędnych formalności. Przede wszystkim, należy spisać protokół zdarzenia, w którym znajdą się najważniejsze informacje dotyczące kolizji: dane osobowe, dane pojazdów, dokładny przebieg zdarzenia, numery polis. Wszystkie uszkodzenia powstałe na pojazdach należy sfotografować. Jeśli sprawca nie przyznaje się do winy, jest nietrzeźwy albo w wyniku kolizji ucierpiała jakaś osoba, należy wezwać policję.

Ubezpieczenie samochodu: jak uzyskać środki na naprawę?

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, więc każdy, kto zostanie poszkodowany w kolizji lub wypadku, może liczyć na pomoc. Po zdarzeniu drogowym należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym sprawca ma wykupioną polisę. Przedstawiciel firmy poinstruuje Cię, jakie kroki należy podjąć (konieczne będzie wypełnienie dokumentu dostępnego na stronie ubezpieczyciela albo Polskiej Izby Ubezpieczeń. Cała procedura jest sprawna i klarowna.

Warto mieć świadomość, że niektóre usterki powstałe podczas kolizji dają o sobie znać znacznie później. Z tego powodu możesz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela do 3 lat po zdarzeniu w przypadku szkody materialnej i do 20 lat w przypadku szkody osobowej.

 

 

Previous post

Maty antywibracyjne i ich zalety

Next post

Wymiana części po uszkodzeniach pojazdów ciężarowych