Dom i Wnętrze

Pergola ogrodowa i jej montaż

Pergola ogrodowa jest idealnym miejscem do pielęgnowania swojego ogrodu. Warto docenić również jej urok, jeżeli chodzi strefę wypoczynkową. Warto wybudować taką pergolę, dzięki której będziemy mieli piękne rośliny pnące oraz zadaszenie nad naszym tarasem.

Pergola ogrodowa – zamysł

Zanim jednak wykonamy montaż musimy opracować projekt oraz pomyśleć nad jej odpowiednim ustawieniem. Pierwsza opcja to pergola ogrodowa będąca przedłużeniem naszego budynku z wyjściem prosto z salonu. Jednak przy takim wyborze należy pamiętać o tym, że dach pergoli może dawać zbyt mocny cień do wnętrza naszego domu. W takim wypadku pergolę warto wybudować w miejscu dobrze nasłonecznionym. Drugą opcją jest pergola jako samodzielna konstrukcja budowlana ustawiona w dowolnie wybranym miejscu na ogrodzie. Jej minusem jest brak bezpośredniego wyjścia z domu. Aczkolwiek nie będzie ona dawała cienia na nasz dom.

Przygotowanie i montaż 

Prawidłowo zamontowana pergola ogrodowa wymaga posiadania nie tylko odpowiednio zabezpieczonych desek przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. To również narzędzia, w tym chociażby metalowe wkręty i wkrętaki. Pamiętajmy również o tym, że belki nośne podpierające dach naszej pergoli nie mogą być umiejscowione bezpośrednio w ziemi. Każda z nich musi posiadać solidny, betonowy fundament, dzięki czemu nie będziemy musieli się obawiać nawet wielkich wichur. Potem pozostanie nam tylko montaż wszystkich desek, m.in. tych które będą stanowiły dach naszej pergoli oraz tych, które będą znajdowały się na bocznych ścianach konstrukcji budowlanej. 

Previous post

Kuchnia z ladą i jej zalety

Next post

Drewniane domy szkieletowe