Ciekawe

Rodzaje i oznaczenia nart

Oznaczenie cyfrowe i kody mają coraz większe znaczenie także w przypadku nart. Jak je prawidłowo odczytywać oraz co warto wiedzieć na ich temat podczas dokonywania zakupu?

Talia

Taliowane narty carvingowe są jak najbardziej warte uwagi. Taliowane narty Rossignol to różnica szerokości między najszerszym a najwęższym miejscem na narcie. Parametr sidecut (taliowane) na poziomie 49 mm oznacza więc, że czub jest o 49 mm szerszy niż środek.

Promień skrętu

Kolejny istotny parametr do promień skrętu. Krawędź narty jest wycinkiem łuku okręgu o określonym promieniu. Promień okręgu jaki tworzy przedłużenie krawędzi to tzw. promień skrętu narty. Jednak warto pamiętać, że jest to wartość jedynie orientacyjna. Jeśli dane narty posiadają promień o wartości 190 to nie oznacza to wcale, że nie można na nich wykonywać także innych skrętów. Rzeczywisty promień nart Rossignol jest bowiem zmienny. Jego prawidłowe określenie jest wciąż przedmiotem wielu dyskusji i sporów.

Sztywność

Inny istotny parametr to flex, a więc sztywność wzdłużna narty. Niestety także i w tym przypadku nie ma uniwersalnej skali. Każda firma stosuje bowiem swoją własną skalę i nie istnieją żadne tabele porównawcze. Generalnie zasada jest taka, że narty Rossignol o małym promieniu są bardziej miękkie, a wraz ze wzrostem promienia wzrasta też i twardość nart. Jednoznaczne określenie sztywności nart jest sprawą bardzo skomplikowaną. Najlepiej po prostu przeprowadzić własne testy porównawcze, co w przypadku osób początkujących jest problematyczne.

Twardość nart

Wraz z pojawieniem się na rynku nart taliowanych coraz większe znaczenie ma parametr, który określa twardość poprzeczną nart. To nic innego jak odporność nart na skręcanie. Mimo to nie jest on w żaden sposób określany. Robi się to tylko w sposób ręczny. Najlepiej w tym celu włożyć piętkę narty między złączone stopy i spróbować skręcać rękami górną część. Wymaga to jednak sporego doświadczenia. Poza tym warto pamiętać też, że nic nie jest w stanie zastąpić jazdy próbnej. Wybór nart Rossignol to zawsze w dużej mierze sprawa indywidualna i nie istnieje tu żadna zasada wyboru, która sprawdza się zawsze.

Przeznaczenie nart

Nie wolno wielkiej wagi przykładać do nazewnictwa, które zmienia się w zasadzie co roku. Rotacja wśród kategorii jest duża i często bardzo trudno się jest w tym wszystkim nie pogubić. Poza tym wśród wielu producentów sprzętu narciarskiego wciąż nie ma zgodności co do nazewnictwa poszczególnych grup. Każda firma na więc swoja własną nomenklaturę. Więcej w temacie artykułu znajdziesz na stronie http://agasport.com.pl/narty-rossignol-unique-l-wiaz-xelium-id-935

Previous post

Urządzenia pneumatyczne w przemyśle

Next post

Lampy - co jest ważne