Dom i Wnętrze

Lampy – co jest ważne

W naszym klimacie w miesiącach zimowych cieszymy się jedynie kilkoma godzinami słonecznymi w ciągu dnia. Dlatego często brakuje nam słońca i musimy wspomagać się sztucznym oświetleniem. Lampy są zatem ważnym elementem w każdym domu i powinniśmy starannie je wybierać. Co jest szczególnie ważne w tej decyzji i na jakiego typu źródła światła powinniśmy się decydować?

Inspiracje

Zanim ruszymy na zakupy, dobrze jest prześledzić rodzaje modeli obecnie dostępnych na rynku. Poszukajmy inspiracji w katalogach sklepów meblowych i tych z dodatkami wnętrzarskimi. Kopalnią pomysłów na ciekawe lampy do domu jest również internet. Warto przejrzeć profesjonalne portale, których tematyka to właśnie oświetlenie – Barokko jest przykładem takiej strony. Im więcej lamp obejrzymy, tym łatwiej będzie nam poznać własny gust i zrozumieć, co najbardziej podoba nam się w danych modelach, a co kompletnie nam nie pasuje. Zacznijmy do czegoś prostego – wpiszmy w wyszukiwarkę na przykład frazę „oświetlenie – Barokko” i poprzeglądajmy różne propozycje.

Estetyka

Lampa może być nie tylko źródłem światła, ale również wspaniałym dodatkiem do wnętrza. Ważne, aby była ona estetycznie spójna z resztą pomieszczenia. Jeśli cały pokój jest prosty, minimalistyczny i unikamy w nim zdobień, dziwacznie będzie tam wyglądać drewniana, wielka, ozdobna lampa. Z kolei w klasycznym wnętrzu zupełnie nie będzie pasować oryginalna, nowoczesna lampa z elementami plastiku.
W wyborze lampy liczy się zatem przede wszystkim nasz gust estetyczny i to, w jakim stopniu dany model jest spójny z całym zarysem pomieszczenia.

Dane techniczne

W wyborze pamiętajmy jednak o głównym zastosowaniu lampy – służy nam ona przede wszystkim jako źródło światła. Nawet najpiękniejszy model, który nie będzie spełniał swojej roli, będzie zupełnie bezużyteczny.
Zanim zakupimy daną lampę, warto więc również zapoznać się z pewnymi danymi technicznymi na jej temat. Ważna jest na przykład informacja, jakie żarówki możemy w niej umieszczać. Może się okazać, że pasują tu tylko drogie, mało dostępne modele albo że maksymalna moc żarówki nadającej się do lampy daje nikłe światło, podczas gdy my potrzebujemy czegoś zupełnie innego. Aby nie zdziwić się po zakupie, dobrze jest więc dowiedzieć się tego wszystkiego, zanim wrócimy z lampą do domu. Czytajmy ulotki, specyfikacje i przede wszystkim nie bójmy się pytać o szczegóły sprzedawców. Zazwyczaj są oni wykwalifikowani i dobrze wiedzą, jakie produkty sprzedają, mogą więc udzielić nam szerszej informacji. Artykul napisany we współpracy z firmą Barokko

Previous post

Rodzaje i oznaczenia nart

Next post

Popularne złoto inwestycyjne