Ciekawe

Czym są DApp?

Aplikacje mobilne towarzyszą człowiekowi na każdym kroku, w wielu sferach. Wystarczy zajrzeć do swojego smartfona, aby przekonać się, ileż w tych słowach jest prawdy. Często człowiek sam nie zdaje sobie sprawy z tego, ileż to aplikacji mobilnych towarzyszy mu praktycznie na każdym kroku.

Zdecentralizowane aplikacje

Trzeba jednak z góry powiedzieć, że istnieją różne rodzaje dostępnych aplikacji. Pierwsza część to zwykłe, klasyczne produkty mobilne, których jest najwięcej. Zaraz za nim podążają DApp – zdecentralizowane aplikacje. Temat bardzo interesujący, bowiem związany z technologią blockchain i kryptowalutami. Czym są owe DApp? Według najpopularniejszej encyklopedii internetowej (Wikipedia) jest to “to aplikacja, która może działać autonomicznie, zazwyczaj za pomocą inteligentnych kontraktów, która działa w zdecentralizowanym systemie obliczeniowym, blockchain”. 

Istotne różnice 

Są one bardzo ważne, aby móc dostrzec znaczenie nowoczesnych DApps. Otóż, są to takie aplikacje, które są w stanie działać bez żadnej ingerencji człowieka. Ktoś powie, że takie rzeczy są niemożliwe. Otóż, są one możliwe, ponieważ zdecentralizowane aplikacje nie przynależą do nikogo. W przeciwieństwie do klasycznych aplikacji, jakie zawsze wchodzą w czyjeś posiadanie. Co jest również warte zaznaczenia, to fakt, że DApps są w stanie “wyprodukować” tokeny, którą są w stanie reprezentować własność. Trzeba przyznać, że temat jest skomplikowany, ale jeżeli ktoś chciałby zapoznać się z tematem blockchainów, kryptowalut, musi poznać współczesne DApps.

Co o DApps trzeba wiedzieć?

Osoby, które są zainteresowane zdecentralizowanymi aplikacjami, muszą również zapoznać się z takim tematem, jak DApp Scaling, czy też ich klasyfikacja. W jaki sposób można je uszeregować? Biorąc pod uwagę to, czy działają na własnym łańcuchu bloków, czy też na blockchainie innego programu DApp. W ten sposób wszystkie zdecentralizowane aplikacje zostały uporządkowane w następujący sposób:

  • typ I DApp – np. Bitcoin, Ethereum. To właśnie te aplikacje, które są w stanie samodzielnie działać na własnym łańcuchu bloków. 
  • typ II DApp – grupa tych aplikacji, które swoje działanie opierają na I typie DApp. Wyróżniają się tym, że mają tokeny, które są wymagane do ich funkcji.
  • typ III DApp – działają na bazie II DApp. I tutaj ma się do czynienia z tokenami, jakie są koniecznością. To właśnie do nich przyporządkowane są poszczególne funkcje. 
Previous post

Konwerter satelitarny z którego będziesz bardzo zadowolonym

Next post

Czujniki magnetyczne i ich zastosowanie