Ciekawe

Czujniki magnetyczne i ich zastosowanie

Rozwój współczesnej techniki i elektroniki oraz nowe technologie wykorzystywane w przemyśle, wymagają dokładnych badań ich jakości. Umożliwiają to różne rodzaje czujników, z których najbardziej popularnymi są czujniki magnetyczne. Dowiedz się, jakie czujniki to czujniki magnetyczne i jaka jest zasada ich działania.

Czym wyróżniają się czujniki magnetyczne?

Czujnik magnetyczny jest bardzo ważnym elementem wszystkich układów automatyki i sterowania. Stosuje się go najczęściej tam, gdzie wymagane jest wykrycie pola magnetycznego w trudno dostępnych miejscach takich jak na przykład rura, kanał czy przepust. Czujniki tego typu mają przewagę nad innymi ich rodzajami ze względu na prostą zasadę działania, ich konstrukcji, a także dokładność pomiaru.

Mocowanie czujników magnetycznych wymaga umiejscowienia ich w elementach, które wykonane są z materiału nieferromagnetycznego. Dzięki temu wysokość, na której znajdzie się czujnik powyżej powierzchni jego osadzenia, nie będzie miała wpływu na jego dokładność i czułość. Ich montaż jest nieskomplikowany.

Jak działają czujniki magnetyczne?

Czujniki badające pole magnetyczne działają na stosunkowo prostej zasadzie. Wykorzystują obecność tego pola, które powstaje między innymi na skutek występowania stałego magnesu. Dzięki temu czujniki reagują i przekazują informacje o obecności pola magnetycznego w danym miejscu lub jego zaniku.

Mogą być wykorzystywane w wielu miejscach i na wiele sposobów. Są na przykład jednym z elementów, skutecznie działającego systemu alarmowego. Charakteryzują się bardzo dużą dokładnością zakresu pomiaru, w porównaniu do czujników optycznych lub indukcyjnych. Ta właściwość umożliwia wykorzystanie ich w agresywnych i ekstremalnych warunkach środowiskowych. Zachowują przy tym wysoką skuteczność wykrywania śledzonych obiektów.

Najważniejsze właściwości czujników magnetycznych?

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju czujników jest możliwość bezdotykowego wykrywania obiektów w każdych, a szczególnie trudno dostępnych miejscach. Są bardziej uniwersalne w stosowaniu niż czujniki optyczne lub indukcyjne. Wykazują świetne rozpoznanie pola magnetycznego pomimo obecności przeszkód takich jak ściany, elementy aluminiowe, plastikowe, ze stali nierdzewnej oraz elementy drewniane.

Czujniki magnetyczne są dostępne w specjalistycznych sklepach internetowych i stacjonarnych. Przed zakupem warto poradzić się doświadczonych sprzedawców, aby dokładnie dopasować je do konkretnego układu automatyki. Jest to szczególnie ważne, ponieważ czujniki magnetyczne dzielą się na kilka różnych typów. Różnią się one między sobą możliwościami i przeznaczeniem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujniki magnetyczne.

Previous post

Czym są DApp?

Next post

Panele Pergo