Technologia

Pompy membranowe – zastosowanie pomp membranowych

Pompy membranowe to urządzenia, które za zadanie mają przetłoczyć ciecz, która z różnych powodów powinna od razu trafić do miejsca docelowego, a wycieki raczej nie są mile widziane. Membrana w pompie zastąpiła tłok i tak właśnie między innymi uniknięto niepożądanych wycieków.

Pompy membranowe – zastosowanie

Pompy tego typu mogą być wykorzystywane w naprawdę wielu miejscach. Można słyszeć zarówno o wykorzystaniu ich w branży budowlanej, samochodowej, jak i branży spożywczej. Świadczy to o ich skuteczności i przydatności. Mimo bardzo prostego działania, jak już wyżej zostało wspomniane, pompa wykorzystywana jest w wielu branżach. Jeśli tylko została wykonana z odpowiedniego materiału, to może odpowiadać zarówno za tłoczenie bardzo groźnych związków chemicznych w postaci cieczy, jak i bardzo lepkich i gęstych płynów.

Pompy membranowe swoje zastosowania znalazły między innymi w dziedzinie uzdatniania wody

Dzięki jej wykorzystaniu można pompować próbniki kwasów i zasad do oznaczenia pH. Prócz tego możliwe jest pompowanie zawiesin stałych, czy też osadów.

Choć na pierwszy rzut oka może tak się nie wydawać, ale pompy są również używane w przemyśle drukarskim. Wykorzystuje się je do pompowania, mieszania i dozowania podkładu. Jeśli już jesteśmy przy temacie, który w jakikolwiek sposób łączy się z farbami, to przejdźmy właśnie też do takiego zastosowania, ponieważ pompy mogą być wykorzystywane do pompowania farb opartych na rozpuszczalnikach i wodzie, czy też samych rozpuszczalników i tuszy.

Od jakiegoś czasu pompy membranowe znalazły również swoje zastosowanie w przemyśle sanitarnym

Między innymi jest to pompowanie alkoholi, zup, mleka, czy też jogurtów. Wykorzystanie takiej pompy jest bardzo pomocne również w trakcie czyszczenia np. basenów. Przy pomocy tej pompy można pozbyć się z takich miejsc części zanieczyszczeń, co usprawnia pracę i pozwala na większą pewność, że woda w basenie na pewno będzie czysta.

Stosowanie pomp membranowych nadal jest ograniczone, jednak coraz większa ilość przedsiębiorstw znajduje możliwości do ich wykorzystania, dlatego można się spodziewać, że każdy kolejny ich model będzie coraz staranniej robiony, aby mógł się przystosować do wymagań różnych branż.

Autorem artykułu jest dystrybutor pomp mebranowych – http://pompymembranowe.co.pl/.

Previous post

Frezy piłowe w przemysłowej obróbce drewna

Next post

Gdzie urządzić spotkanie biznesowe?