Ciekawe

Inwentaryzacja z klasą

Inwentaryzacje to proces szeroko rozpowszechniony w zachodniej i północnej Europie. Polska to miejsce, gdzie inwentaryzacje prowadzone są pilotażowo i nieregularnie, jednak dopasowanie państwa do standardów i warunków europejskich wzmacnia w naszym kraju dążenie ku uporządkowaniu sfery inwentaryzacyjnej. Jeśli więc interesuje Cię odpowiedź na pytania, czym jest, do czego służy i jak ułatwić inwentaryzacje, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Czym jest i jaki cel ma inwentaryzacja?

Inwentaryzacja to termin, który odnosi się do badania obserwacyjnego. Polega na zbieraniu danych i informacji o badanym obiekcie a także poznaniu stanu jego zapasów i zgromadzonych środków trwałych. Przeprowadzenie inwentaryzacji sklepu, magazynu czy przedsiębiorstwa oznacza policzenie ilości przedmiotów każdego rodzaju oraz sporządzenie ich wykazu.

Tego typu, sporządzany okresowo wykaz jest niezbędny by prawidłowo zarządzać, kierować i podejmować decyzje w firmie. Inwentaryzacja mierzy też ilość produktów, które można umieścić w kosztach firmy, jest więc ważna pod kątem podatkowym i rozliczeń z urzędem skarbowym.

Szybka i prosta inwentaryzacja

Aby szybko i łatwo przeprowadzić inwentaryzację, należy mierzyć, liczyć bądź ważyć swoje zapasy z każdego numeru pozycji. Aby sprawnie zarządzać firmą i kontrolować jej wydajność należy dokonywać corocznej lub nawet co kwartalnej inwentaryzacji zapasów. Jeśli dana firma nie posiada wciąż żadnego systemu inwentaryzacji, warto wyposażyć się w powszechny na rynku prosty program do inwentaryzacji, który umożliwi efektywny przebieg procesu.

W przypadku posiadania dużej firmy ze znacznymi zapasami, dobrym pomysłem może być wynajęcie firmy zewnętrznej, która będzie odpowiedzialna za proces inwentaryzacji. Znajdując się poza bieżącym obrotem firmy pozwoli ona śledzić i kontrolować działalność i efektywność całkowicie z zewnątrz w sposób obiektywny i neutralny. Warto przy tym sporządzić dla takiej firmy instrukcje bądź spis elementów, których oczekujemy w przeprowadzanej przez nich inwentaryzacji.

Znaczenie programów w inwentaryzacji

Prosty program do inwentaryzacji jest absolutnie kluczowy do prawidłowej harmonizacji jej przebiegu. Posiadając prosty program do inwentaryzacji można łatwo interpretować jej wyniki, tworzyć i formatować bazy danych a w konsekwencji w prosty sposób przesyłać je między organami i księgowością firmy.

Program do inwentaryzacji umożliwia także całkowitą kontrolę nad organizacją i realizacją inwentaryzacji. Nie ma obaw, że ktoś oszuka bądź zafałszuje wyniki, któregoś etapu kontroli zasobów firmy, bowiem jeśli na bieżąco współpracujemy z programem, inwentaryzacja przebiegnie prawidłowo pozostawiając po sobie miarodajne i konkretne wyniki gotowe do interpretacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prosty program do inwentaryzacji.

Previous post

Systemy telematyczne

Next post

Powiększanie ust – kiedy i dlaczego warto pomyśleć o zabiegu?