Piece, jakie można mieć w saunie
Wielu właścicieli domów myśli o własnej saunie. Nic w tym dziwnego – inwestycja ta, choć dość kosztowna, to jednak wydaje się bardzo kusząca. Ważną częścią takiej inwestycji jest… piec, którym będziemy ogrzewać wnętrze sauny. Co mogą nam pod tym względem zaproponować producenci saun?
Piece opalane drewnem
Jeśli szukamy prawdziwego klimatu Dalekiej Północy, koniecznie zdecydujmy się na piec opalany drewnem. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony jest on stylowy a z drugiej – całkowicie naturalny dla środowiska. Zwykle piecie opalane drewnem mają swój charakterystyczny kształt i design, który podkreśla klimat Dalekiej Północy. Rozwiązanie takie jest niestety dość rzadko spotykane w nowoczesnych saunach.
Tego typu piece mają jednak dwie podstawowe wady. Pierwszą z nich jest konieczność ich podpięcia do instalacji wentylacyjnej. Jednym słowem – będzie nam potrzebny komin. Drugą wadą, jest konieczność stałego obsługiwania piecyka. Rozpalenie go do wysokiej temperatury trwa dosyć długo. Ponadto podczas jego użytkowania najprawdopodobniej zużyjemy sporo opału.
Piece elektryczne
Najczęstszą formą piecyka, jaką może zaoferować producent saun, jest oczywiście piecyk elektryczny. Nie wymaga on jakiejkolwiek obsługi – wystarczy go podłączyć i już! Co więcej – jest on w pełni bezpieczny dla użytkowników. Ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia pożaru i nie wymaga ciągłej konserwacji. Z reguły grzałki, które wchodzą w jego skład, są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur.
Niestety mało który producent saun powie nam, że piece te zużywają mnóstwo energii elektrycznej i najczęściej wymagają podłączenia do instalacji trójfazowej (zasilanej napięciem 400 V). W wielu domach jednorodzinnych taka instalacja po prostu nie istnieje, co uniemożliwia zainstalowanie sauny w domu. I choć najbardziej ekonomiczne piece zużywają „tylko” 3 kW mocy, to mimo to jest to wystarczająco dużo, by znacznie podwyższyć cenę zużytej energii.
Piece elektryczne z dodatkowymi funkcjami
Na rynku można też znaleźć piece elektryczne, które posiadają szereg dodatkowych funkcji. I choć ich zasada działania jest bardzo prosta (również zużywają mnóstwo energii), to jednak oferują kilka dodatkowych możliwości. Pierwszą z nich jest funkcja łaźni parowej. Piec posiada dodatkowy zbiornik na wodę, który generuje duże ilości pary.
Drugą opcją są piece z funkcją sauny aromatycznej. Są one kompatybilne z różnymi olejkami, które parując, uwalniają do wnętrza sauny mnóstwo zapachów i aromatów. Producenci saun zwykle dedykują takie piece osobom, które mają problemy z układem oddechowym. Artykuł powstał we współpracy ze Megiw