Ciekawe

Lampa w salonie – jak prawidłowo dobrać oświetlenie?

Salon to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu, ponieważ w tym miejscu toczy się życie rodzinne. W salonie nie tylko odpoczywamy i przyjmujemy gości, ale również spędzamy czas z rodziną, bawimy się z dziećmi, relaksujemy się po ciężkim dniu pracy. Oświetlenie to bardzo ważna kwestia, a salonie źródeł światła powinno być kilka.

Lampy sufitowe

Głównym źródłem światła jest lampa sufitowa, w tym wypadku wybór jest duży. Najlepiej zdecydować się na żyrandol dopasowany do wyposażenia oraz koloru ścian i sufitu, dzięki temu oświetlenie będzie współgrać ze stylem aranżacji. Oczywiście można zrobić też zupełnie odwrotnie wybierając oświetlenie o fantazyjnym kształcie oraz ciekawej kolorystyce, aby trochę przełamać kompozycję. W salonie barwa światła powinna być ciepła, w ten sposób pomieszczenie będzie przytulniejsze, chętniej będziemy spędzać w nim czas wolny i nasze oczy będą mogły odpocząć. Za pomocą niektórych lamp można też optycznie powiększyć wnętrze, w tym celu warto wybierać żyrandole dające światło rozproszone. Gdy będziemy chcieli wydobyć detale, lepiej natomiast kupić oświetlenie z kloszem nie transparentnym, który skupi uwagę na poszczególnych detalach.

Lampy stojące do salonu

W żadnym salonie nie może zabraknąć oświetlenia podłogowego, obecnie dużą popularnością cieszą się lampy trójnóg, które wyglądają bardzo nowocześnie i stylowo. Lampy stojące do salonu mają za zadanie doświetlać pomieszczenie, jeżeli będziemy czytać po zmroku, czy oglądać telewizję przy wyłączonym świetle górnym. Doświetlone w ten sposób miejsce wydaje się bardzo przytulne i intymne. Dużą zaletą takiego oświetlenia jest to, że można je bez problemu przenieść je w inne miejsce, mogą dawać światło rozproszone lub punktowe, to jaki model oświetlenia wybierzemy zależy wyłącznie od nas. Lampy trójnóg będą pasować praktycznie do każdego wnętrza, niezależnie od zastosowanej aranżacji. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach minimalistycznych, jak i takich urządzonych w bardziej tradycyjnym stylu. W dobrze zaopatrzonych salonach oświetleniowych mamy zazwyczaj bardzo duży wybór wzorów, kolorów, gabarytów lamp stojących do salonu, nie mniej jednak nie warto sugerować się wyłącznie ich wyglądem. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę również na kolor oświetlenia, technologię żarówek, zastosowanie materiały – to wszystko ma wpływ na ostateczny komfort widzenia po zmroku.

Oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów aranżacyjnych, nie można bagatelizować sprawy, warto wybrać odpowiednie lamy do domu, dzięki temu będzie nam się mieszkać dużo przyjemniej.

Previous post

Dlaczego łóżka drewniane do sypialni cieszą się takim zainteresowaniem?

Next post

Masaż klasyczny - na czym polega jego popularność?