Ciekawe

Jak uzyskać zwrot podatku za pracę w Szwecji?

Praca za granicą jest źródłem dochodu w wysokości nieporównywalnie większej, niż w przypadku podjęcia pracy w Polsce. Praca w oparciu o legalne umowy i odprowadzanie podatków gwarantuje rodakom przebywającym na emigracji w Szwecji zwrot nadpłaconej fiskusowi kwoty. Jak zdobyć należny zwrot podatku ze Szwecji?

Dodatkowy zysk

Prawidłowe rozliczenie deklaracji podatkowej za pracę w Szwecji może znacząco podreperować domowy budżet. Każdy, kto legalnie pracował na terenie skandynawskiego kraju, jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej do 7 maja. Rozpatrzenie wniosku trwa przeważnie około 6 miesięcy, więc w okolicach listopada lub grudnia możemy spodziewać się czeku.

Osoby, które pracowały w Szwecji krócej niż pół roku, nie mają obowiązku rozliczania się z Skatteverket, czyli Szwedzkim Urzędem Skarbowym. W takich przypadkach od dochodu potrącany jest niższy niż zazwyczaj podatek w wysokości 20%, a jego odprowadzaniem zajmuje się pracodawca.

Co należy zrobić?

Pierwszym krokiem do odzyskania należnych za legalną pracę świadczeń jest skompletowanie wszystkich dokumentów. Wśród nich znajdują się druki, takie jak oryginał dokumentu Inkomstdeklaration1, druk E101/A1 (wydany przez ZUS lub polski zakład pracy), kserokopia pasków płacowych i umów o pracę ze szwedzkim pracodawcą, zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego podatnika i kserokopia dowodu tożsamości wnioskodawcy.

Aby otrzymać należne świadczenia, nie trzeba samodzielnie borykać się ze szwedzką biurokracją. Na terenie Polski funkcjonują firmy, które pomagają odzyskać pieniądze należące się emigrantom za legalną pracę. Korzystając z fachowego doradztwa można szybko i bezproblemowo odzyskać zwrot podatku za pracę za granicą z niemal każdego państwa.

Previous post

Sklepy internetowe z meblami – o czym pamiętać podczas zakupów?

Next post

Poznaj medycynę estetyczną z najlepszej strony!