Ciekawe

Niesamowite śluby poza granicami Polski

Zawarcie związku małżeńskiego to niezwykle ważny etap w życiu każdego młodego człowieka. Wstępując w związek małżeński zaczynamy tworzyć rodzinę, zmienia się również nasza sytuacja cywilno-prawna. Ze względu na obyczaje większość ślubów w Polsce zawiera się w kościołach. Na mocy konkordatu możliwe jest jednoczesne podpisanie podczas takiej ceremonii dokumentów cywilnych, które zostają wysłane przez kancelarie parafialne. Co jednak z osobami niewierzącymi? Jakie alternatywy stoją przed nimi?

Śluby cywilne w USC i poza nimi

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się śluby cywilne. Są znacznie krótsze i tańsze – co jednak jest ważne – niż śluby kościelne. Ślub cywilny trwa zazwyczaj do 20 minut – w tym czasie urzędnik odczytuje przysięgę małżeńską, a sami małżonkowie powtarzają po nim. Po tym następuje wymiana obrączek i podpisanie niezbędnych dokumentów. Aby zawrzeć ślub cywilny konieczne jest udanie się do urzędu stanu cywilnego odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania. Konieczne jest dostarczenie skróconego aktu urodzenia oraz niezbędnych dokumentów (jeśli jedno z małżonków jest obcokrajowcem). Przyszli małżonkowie muszą również uiścić opłatę rzędu 90-100 zł. Opłata ta jest stała dla wszystkich urzędów cywilnych w Polsce.

W tropikalnym stylu!

Od 2015 roku zmieniły się przepisy prawa cywilnego, przez co przyszłe młode pary mogą wybrać inne miejsce niż USC. Pomimo że opcja ta nie należy do najtańszych (opłata wynosi 1000 zł) wiele par decyduje się na to. Ciekawą opcją jest także ślub poza granicami kraju. Takie przedsięwzięcia organizują topowe biura podróży – można o nich poczytać (i obejrzeć przy okazji zapierające dech w piersiach zdjęcia) na romantyczne.com/slub-na-dominikanie. Najczęściej miejscem ślubu są piękne plaże nad brzegiem morza na egzotycznych wyspach: Dominikanie, Seszelach, Mauritiusie.

Previous post

Zadbaj o swój komfort w mieszkaniu

Next post

Wybuduj dom dla siebie i swoich bliskich