Ciekawe

Drzewo oliwne – przyjaciel dla zapracowanych

Często marzy nam się hodowanie w domu egzotycznych roślin, lecz przy nawale pracy i braku czasu na zajmowanie się czymkolwiek więcej niż gotowanie i sprzątanie, rezygnujemy z posiadania roślin w domu w ogóle. Wcale jednak nie musi tak być – wystarczy, że znajdziemy rośliny, które są niewymagające w pielęgnacji, i które dobrze zaaklimatyzują się w naszym domu.

Drzewo oliwne – roślina idealna

Idealnym rozwiązaniem zamiast delikatnych kwiatków doniczkowych, są ozdobne drzewka. Drzewo oliwne jest bardzo charakterystyczne – surowe, o drobnych ciemnozielonych i mocno nawoskowanych liściach, przywodzi na myśl greckie wzgórza, ciągnące się po horyzont gaje oliwkowe i ich cudowny oliwny zapach. Roślina ta pięknie wpasowuje się do każdego wnętrza, właśnie dzięki uniwersalnemu, surowemu wyglądowi. Do tego nie jest specjalnie wymagająca, jeśli tylko zadbamy o to, by ustawić ją w odpowiednio nasłonecznionym miejscu.

Roślina dla zapominalskich

Zdarzało się, że Twoje dotychczasowe kwiatki doniczkowe usychały, bo nie miałeś czasu ich podlewać lub zwyczajnie o tym zapominałeś? Drzewo oliwne może być rozwiązaniem idealnym dla Ciebie! Jest ono przyzwyczajone do wysokich temperatur i stosunkowo niskiej wilgotności powietrza. Jego korzenie są bardzo rozbudowane, zatem doskonale radzą sobie w czasie suszy, robiąc zapasy na trudne dni, dzięki czemu roślina może nie być podlewana nawet przez dwa lub trzy tygodnie i nie uschnie. Wystarczy, że zasadzimy sadzonkę w donicy w przepuszczalnej, lekko zasadowej glebie, która nie będzie zatrzymywała nadmiaru wilgoci. Wówczas wystarczy podlać drzewko oliwne raz na kilka dni niewielką ilością wody, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie przeschnięta. O wiele trudniej jest drzewko „przewodnić” niż wysuszyć, dlatego nie obawiajmy się o jego losy, gdy planujemy dwutygodniowy urlop bez możliwości zostawienia kogoś w domu do opieki nad roślinami.

Coroczna pielęgnacja

Drzewo oliwne nie wymaga również specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych na co dzień. Raz na jakiś czas warto potraktować je nawozem do roślin śródziemnomorskich, by lepiej rosło. Raz do roku warto przyciąć pędy, nadając drzewku ciekawego, fantazyjnego kształtu, by miało jeszcze bardziej dekoracyjny charakter. Również raz do roku można postarać się o przesadzenie rozrośniętego drzewka do większej donicy, pilnując jednak, by nie dawać mu zbyt dużej przestrzeni do rozrostu korzeni, jeśli nie chcemy by osiągnęło zbyt duże rozmiary. Taką roślinę należy traktować jak bonsai – niewielkie ozdobne drzewko.

Zapraszam po więcej informacji na stronę drzewo oliwne – Tropiart.

Previous post

Osiągnięcia i cele

Next post

Sklepy internetowe z meblami – o czym pamiętać podczas zakupów?