Ciekawe

Co utrudnia życie rowerzystom?

Każdy kto jest uczestnikiem ruchu ulicznego wie doskonale, ze na drodze często mają miejsce wypadki i awantury z udziałem rowerzystów. Często winę za nie ponoszą kierowcy samochodów, jak i niedostosowanie dróg do ruchu rowerów. Czasami winni są zaś sami rowerzyści.

Jak ułatwić życie rowerzystom?

Rowerzyści często narzekają na to, że na drodze zwyczajnie nie ma dla nich miejsca. Rzecz w tym, że w wielu ważnych miejscach w miastach brakuje po prostu szerokich i wygodnych dróg specjalnie dla rowerzystów. Jezdnia po której poruszają się samochody jest natomiast zbyt wąska, aby rowerzyści mogli swobodnie się po niej poruszać. Ponadto, problemem często są stojaki na rowery, a właściwie brak stojaków na rowery. Rowerzyści po prostu nie mogą poruszać się po mieście, gdyż nie mają gdzie zostawiać swoich rowerów. Zarządcy miast zdają się często nie nadążać z rozkładaniem stojaków na rowery za stale przybywającą liczbą rowerzystów.

Nieznajomość przepisów

Wydaje się, że liczba rowerzystów rosłaby jeszcze szybciej, gdyby poruszanie się po drogach było bezpieczniejsze. Jednakże, często jest ono niebezpieczne z racji tego, że sami rowerzyści nie znają wystarczająco dobrze przepisów drogowych. Z tego też względu przyczyniają się do wypadków oraz spowalniają ruch uliczny. Należy jednak uczciwie przyznać, że nieznajomość przepisów często dotyczy też kierowców samochodów jak i pieszych. Nie wiedzą oni, jakie prawa na drodze przysługują rowerzystom, przez co sami postępują niewłaściwie. Ponadto, nieznajomość praw rowerzystów przez innych uczestników ruchu prowadzi często do awantur na ulicy czy też na chodnikach.

Rowery i komunikacja miejska

W wielu miastach europejskich komunikacja miejska jest zintegrowana z rowerową. Przy wszystkich przystankach znajdują się tam stojaki na rowery, aby rowerzyści mogli swobodnie przesadzać się z roweru do autobusu czy tramwaju. Wydaje się, że jest to rozwiązanie bardzo korzystne nie tylko dla rowerzystów, ale tak naprawdę dla wszystkich mieszkańców miasta. Mając możliwość zostawiania rowerów na stojakach na rowery, osoby poruszające się po mieście na rowerach mogą przemieszczać się w bardzo szybkim tempie, dzięki możliwości skorzystania w każdej chwili z komunikacji miejskiej. Dzięki temu coraz rzadziej wsiadają do samochodu nie zanieczyszczając tym samym środowiska spalinami. Bez dwóch zdań, korzysta na tym każdy, kto żyje w mieście, gdyż powietrze w nim staje się czystsze. Artykuł powstał we współpracy ze Calus-P

Previous post

Korzyści płynące z targów zagranicznych

Next post

Odzież po liposukcji - dopełnienie zabiegu odsysania tłuszczu