Ciekawe

Czym jest ePUAP i co można za jego pomocą zrobić?

Załóż Profil Zaufany i załatwiaj sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu – szybko, łatwo i bezpiecznie! Nie trać czasu – sprawdź, co trzeba zrobić!

Czym jest ePUAP i co można za jego pomocą zrobić?

Czasy wielogodzinnych kolejek, aby móc załatwić nawet najprostszą sprawę, na szczęście bezpowrotnie minęły. Pora otworzyć się na nowoczesne rozwiązania i zacząć z nich w pełni korzystać. Nie każdy jeszcze wie, że wcale nie trzeba wychodzić z domu, by urząd przyjął wniosek np. o wydanie dowodu osobistego. Problemem nie będzie też rejestracja działalności gospodarczej. Co ważne, przez internet można również wysłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS oraz PIT do właściwego US, a także uzyskać zaświadczenie o niekaralności. Aby załatwić te wszystkie istotne sprawy, trzeba dysponować jedynie kontem ePUAP oraz tzw. Profilem Zaufanym. Jak funkcjonują te narzędzia i dlaczego podmioty publiczne pracują dzięki nim znacznie szybciej? O czym należy pamiętać, korzystając z nich? Jaką rolę odgrywają w tym procesie banki? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej. Sprawdź!

Co to jest ePUAP?

 

Skrót ePUAP to inaczej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Stworzono ją, aby zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, mogły komunikować się na odległość z różnymi podmiotami, które obejmuje administracja publiczna. Serwis umożliwia uzyskanie dostępu z jednego poziomu do wielu usług oferowanych przez określone instytucje. Użytkownik musi dysponować tzw. Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym czy e-dowodem, by potwierdzić swoją tożsamość i móc składać określone wnioski. Okazuje się, że obywatele bardzo cenią tego typu rozwiązania. Co ciekawe, ePUAP pozwala też organom państwowym na łączność między sobą, co przyspiesza szereg procesów.

Profil Zaufany – co to takiego?

 

Kiedyś jedyną opcją uwierzytelnienia dokumentów bez osobistego stawiennictwa w urzędzie był kwalifikowany podpis elektroniczny, któremu niżej poświęcimy nieco więcej uwagi. Dziś bardzo wygodną alternatywą jest Profil Zaufany. To usługa bezpłatna, aktywna całodobowo – uruchamiana m.in. za pośrednictwem banków komercyjnych. Dzięki danym zgromadzonym na temat swoich klientów bez problemu pełnią one funkcję tzw. zewnętrznych dostawców tożsamości. Innymi słowy, potwierdzają, że konkretna osoba jest dokładnie tą, za którą się podaje. Całą procedurę można zrealizować zdalnie – wizyta w najbliższej placówce bankowej absolutnie nie jest wymagana. Jaki zestaw danych obejmuje Profil Zaufany? Oczywiście imię lub imiona, nazwisko, numer PESEL, a także datę urodzenia.

Kwalifikowany podpis elektroniczny – jak to działa?

 

Na początku warto zaznaczyć, że kwalifikowany podpis elektroniczny to produkt komercyjny, wiążący się ze stosownymi opłatami. Pozwala nie tylko sfinalizować różnego rodzaju sprawy urzędowo-administracyjne, ale też umożliwia złożenie pełnoprawnego podpisu na dokumentach wydanych w formie online, np. w formatach PDF czy DOC. Mogą to być zarówno faktury, umowy, jak i pisma procesowe. Jeśli ktoś korzysta wyłącznie z Profilu Zaufanego, narzędzia wymagającego po upływie trzech lat przeprowadzenia procedury przedłużenia terminu ważności, to nie ma takiej możliwości. Kwalifikowany podpis elektroniczny jest aktywny przez rok lub przez dwa lata. Długość tego okresu ma oczywiście wpływ na cenę, jaką ponosi użytkownik.

Co można załatwić za pomocą ePUAP?

 

Nie da się ukryć, że Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej znacząco redukuje kolejki w urzędach i cieszy się zasłużoną popularnością wśród osób aktywnie korzystających z nowinek technologicznych. Dzięki ePUAP można m.in.:

 

  • zgłosić utratę lub zniszczenie dowodu osobistego i wnioskować o wydanie nowego,
  • sprawdzić historię swoich zwolnień lekarskich czy wysokość przysługujących świadczeń emerytalnych,
  • złożyć wniosek o wydanie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – bardzo istotnej podczas wyjazdów poza granice kraju,
  • wnioskować o wydanie zaświadczenia o możliwości głosowania w miejscu, gdzie będzie się przebywać w czasie wyborów,
  • zgłosić narodziny dziecka czy złożyć wniosek o wydanie aktu małżeństwa bądź zgonu,
  • skorzystać z przysługujących zniżek bądź dodatkowych uprawnień – np. Karta Dużej Rodziny.

 

Oszczędzaj swój cenny czas

 

Ułatwienia gwarantowane przez ePUAP, kwalifikowany podpis elektroniczny oraz Profil Zaufany – aktywowany na ogół przez bank, niezbicie dowodzą, że postępująca cyfryzacja rzeczywiście wpływa na codzienne życie obywateli. Usprawnia funkcjonowanie instytucji publicznych i pozwala urzędnikom skupić się na najważniejszych zadaniach. Czytelny rejestr i ścisła współpraca na tym polu między organami państwowymi a podmiotami działającymi w bankowości przekłada się na korzyści dla każdej ze stron.

 

Previous post

Skrobia i jej znaczenie dla zdrowia

Next post

Jak chronić siebie i innych – odpowiedź mamy jak na dłoni.