Zdrowie i Uroda

Jak chronić siebie i innych – odpowiedź mamy jak na dłoni.

Czy wiesz w jaki sposób przenosi się najwięcej wirusów i bakterii, powodujących choroby i infekcje?

Oczywiście będą to nasze ręce.

Ryzyko przeniesienia wirusa można ograniczyć poprzez zminimalizowanie kontaktów z ludźmi, tj. unikanie chorych, a także pozostawanie w domu w trakcie choroby. Oprócz mycia rąk, ważne jest również unikanie wkładania ich do oczu, czy buzi.

Takie, niekiedy żartobliwe wytyczne znajdujemy w wielu miejscach, a warto podkreślić, że memy i żarty z koronawirusa są sposobem na rozładowanie napięcia. Udziela krótkiego wywiadu medycznego.

Warto pamiętać, że powszechnie dostępne środki dezynfekujące nie niszczą wszystkich rodzajów patogenów. Dezynfekcja zmniejsza liczbę zarazków, co zapobiega rozwojowi patogenów. Z tego powodu higiena jest ważna jako proces, a nie tylko wykorzystywana w pojedynczych momentach.

Z tego powodu najważniejsze są nie tylko odpowiednie (!) środki, ale też prawidłowe ich zastosowanie.

Środki ochrony osobistej powinny być stosowane we wszystkich miejscach w których przewijają się ludzie i dochodzi chociażby do wymiany uścisków lub nieutrzymywania odpowiedniego dystansu. Pomieszczenia muszą być wentylowane.

Warto zapewnić pracownikom, także pracującym w biurach, środki do mycia rąk wysokiej jakości, które będą miały również właściwości dezynfekujące. Tego typu środki, jak na przykład incidin liquid spray dostępne są w hurtowniach, które profesjonalnie zajmują się higieną.

W dodatku, jak mielibyśmy zidentyfikować moment ryzyka, kiedy patogeny są niewidoczne. Jedyną sytuacją w której można się świadomie ochronić, jest moment kiedy ktoś kicha lub kaszle. Ale co jeżeli kaszlał 5 minut temu i o tym nie wiemy?

Na popularność dezynfekcji ma wpływ także ilość informacji o panującym wirusie. Powszechne komunikaty o konieczności częstego mycia rąk powinny stać się przyczyną zmiany zachowań Polaków w tym względzie.

Previous post

Czym jest ePUAP i co można za jego pomocą zrobić?

Next post

Klimatycznie, nowocześnie i oszczędnie - kominek z konwekcją