Ciekawe

Skoki tandemowe – sport ekstremalny dla każdego

Sporty ekstremalne nie są rozrywką, która każdemu przypadnie do gustu. Z drugiej jednak strony chyba każdy z nas chciałby czasem zrobić coś wykraczającego poza codzienne doświadczenia i poczuć przypływ adrenaliny. Dla wszystkich tych, którzy znajdują się w tej drugiej grupie, świetnym pomysłem będzie zainteresowanie się skokami tandemowymi.

Czym są skoki tandemowe?

Skoki tandemowe to nic innego jak skoki spadochronowe. W odróżnieniu jednak od wymagających skoków, które wykonują tylko odpowiednio wykwalifikowane osoby, skoczyć ze spadochronem w tandemie może każdy. Polegają one bowiem na wykonaniu skoku i wspólnym locie z instruktorem.

Skok rozpoczyna się od wzniesienia się samolotem na odpowiednią wysokość. W momencie jej osiągnięcia, amator dużej dawki emocji wyskakuje ze spadochronem razem z instruktorem, który znajduje się za jego plecami. Doświadczony instruktor odpowiada za prawidłowe wykonanie lotu, zapewnienie bezpieczeństwa — i, oczywiście, dobrej zabawy.

Kto może skakać ze spadochronem w tandemie?

Skoki tandemowe są rozrywką, z której może skorzystać prawie każdy — zarówno osoba bardzo sprawna, jak i mniej wysportowana. Budowa ciała nie ma bowiem znaczenia w wykonaniu prawidłowego lotu. Liczy się tylko opanowanie podstawowych technik poruszania się w powietrzu, a te instruktorzy przedstawiają na przygotowującym szkoleniu.

Skoków ze spadochronem w tandemie nie mogą wykonywać tylko osoby niemające odpowiedniego wieku (poniżej 10 roku życia) oraz cierpiące na ciężkie choroby przewlekłe. Dla epileptyków, chorych na serce czy na ostrą niewydolność dróg oddechowych skoki tandemowe mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Ile kosztują skoki ze spadochronem w tandemie?

Jednorazowy skok tandemowy kosztuje o wiele mniej niż wykonanie całego kursu skoków spadochronowych, które uprawniają do samodzielnego lotu w powietrzu. Kurs AFF kosztuje bowiem prawie pięć tysięcy złotych.

Jeśli decydujemy się na skok z instruktorem, musimy przeznaczyć na niego kwotę około tysiąca złotych. Warto jednak przejrzeć oferty różnych szkół spadochronowych, aby znaleźć najlepszą dla siebie ofertę — być może niektóre firmy oferują te same usługi przy zachowaniu wszystkich
koniecznych norm bezpieczeństwa w nieco niższej cenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Previous post

Wypowiedz wojnę niklowi!

Next post

Jak wygląda proces wstawienia koron protetycznych?