Zdrowie i Uroda

Skoki, biegi czy skitouring?

Narciarstwo klasyczne ma wielu fanów i zwolenników. Można wydzielić w nim kilka kategorii. Najogólniej rzecz biorąc, polega ona na przemieszczaniu się przy pomocy nart i kijów, najczęściej po śniegu. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystycznym typom narciarstwa.

Biegi narciarskie

To biegi wykonywane na płaskim terenie. Oczywiście, na nartach. Można wykonywać je wszędzie tam, gdzie są duże powierzchnie terenów płaskich i mocno zaśnieżonych. Są jedną z najtrudniejszych konkurencji wytrzymałościowych, angażuje wszystkie główne partie mięśni. Narty biegowe są bardzo długie i cienkie. Zazwyczaj mają 2 m długości i tylko do 4 cm szerokości.

Skitouring

To stosunkowo młoda dziedzina sportu. Polega ona na tym, że narciarz nie wjeżdża na stok wyciągiem, a wspina się na niego… na nartach. TAK! Taki sport to prawdziwe wyzwanie, więc wymaga właściwego sprzętu. Konieczne będą super lekkie narty o właściwym kształcie oraz wiązania skiturowe atomic. Pozwalają one na poruszanie się z luźną piętą. Jest to niezbędne, aby móc się wspinać pod górę. Poruszanie się w takiej sytuacji z przymocowaną piętą byłoby właściwie niewykonalne lub bardzo trudne.Narty skiturowe sięgają zazwyczaj tylko do brody narciarza i mają do 8 cm. Ważniejszą rolę odgrywają dodatki do nart. Wiązania skiturowe atomic występują we wariantach lżejszych i cięższych. Te pierwsze są przydatne w czasie wejść pod górę. Ciężkie lepiej trzymają but. Dzięki temu zjazd na nartach jest bardzo komfortowy. Warto też pamiętać, że wiązanie skiturowe atomic zostało wyposażone w specjalny bezpiecznik. W razie wypadku, uchroni on kostkę przed bolesnym skręceniem. Bezpiecznik pozwala na szybkie odpięcie narty i uwolnienie stopy. Wiązania występują w zestawie z butami narciarskimi. Najlepiej kupować je od jednego producenta. Daje to najwyższą pewność, że zestaw będzie dobrze ze sobą współgrał.Skitour to dyscyplina, która daje wiele wolności. Można uprawiać ją z daleka od zatłoczonych tras i przepełnionych wyciągów narciarskich. Jej uprawianie, wymaga sporo rozsądku i doświadczenia. Powinny decydować się na jej uprawianie, tylko osoby które mają już doświadczenie w narciarstwie.

Skoki narciarskie

Ich celem jest rozpędzenie się na skoczni, odbicie od progu i wykonanie jak najdłuższego skoku. Oczywiście – musi on być zakończony poprawnym lądowaniem… na nartach. Narty mogą mieć nawet 146% wzrostu zawodnika i aż do 15 cm szerokości. Są, więc dużo potężniejsze niż narty używane w pozostałych dyscyplinach. Ich duża waga ma wpłynąć dodatnio na długość oddawanego skoku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/narty-i-wiazania/819-219-t-backland-wiazania-tourowe-819.html.

Previous post

Konferencje dla firm

Next post

Znajdź idealne meble tarasowe dla siebie