Ciekawe

Rodzaje schodów drewnianych

Schody drewniane, ze względu na estetykę, naturalny wygląd oraz wysoką wytrzymałość, stanowią często stosowane rozwiązanie architektoniczne. Mnogość dostępnych projektów schodów sprawia, że nawet w niewielkiej przestrzeni możliwe jest wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca na klatkę schodową. Jakie są rodzaje schodów drewnianych?

Schody policzkowe

Konstrukcja schodów policzkowych, złożona z belek nośnych, zwanych policzkowymi, stopnic i podstopnic, zapewnia użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Stopnie umieszczane są w specjalnie przygotowanych frezowaniach – takie rozwiązanie zapewnia maksymalną sztywność schodów, dzięki czemu można je oprzeć jedynie na końcach biegu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju drewna, schody z powodzeniem wkomponować można w charakter każdego wnętrza.

Schody kręcone

Budowa schodów kręconych opiera się na centralnym słupie, dzięki któremu konstrukcja schodów zajmuje w pomieszczeniu niewiele miejsca. Do słupa mocowane są stopnie oraz balustrada, która zapewnia bezpieczeństwo użytkowania schodów. Schody kręcone są doskonałym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie przestrzeń przeznaczona na budowę schodów jest niewielka, są to np. apartamentowce, czy domy z użytkowym strychem.

Schody wachlarzowe

Skonstruowane są na zasadzie giętych schodów policzkowych z podstopnicami. Schody wachlarzowe są bardzo efektowne i reprezentacyjne, lecz ich zbudowanie wymaga dużo miejsca. Podobnie jak w klasycznych schodach policzkowych, stopnice i podstopnice osadza się w frezowanych otworach wykonanych w belkach policzkowych. Możliwy jest również montaż tych elementów specjalnymi łącznikami.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe wymagają ich zaplanowania już na etapie tworzenia projektu domu, ponieważ konieczne jest wykonanie płyty wspornikowej po środku planowanej konstrukcji. Stopnie przytwierdzane są jednostronnie do belki nośnej, która z kolei montowana jest do ściany. Schody te są skomplikowane w wykonaniu, jednak warto się na nie zdecydować, ponieważ konstrukcja nie dzieli optycznie pomieszczenia.

Schody zabiegowe

Ten rodzaj schodów charakteryzuje się brakiem spocznika oraz nieregularnym kształtem stopni. Bieg schodów skręca pod kątem prostym w dowolnym miejscu konstrukcji. W miejscu skrętu, schody zabiegowe posiadają tzw. stopnie klinowe, o kształcie wydłużonych trójkątów lub trapezów. Z tego powodu ich użytkowanie nie jest wygodne. Model ten jest jednak często wykorzystywany w wielu domach, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca.

Więcej informacji znajdziesz na stronie partneara artykułu: https://katzy.pl/schody-drewniane/

Previous post

Skrzyniopalety plastikowe gwarantują bezpieczny transport

Next post

Idealna sala na wesele - czyli jaka?