Biznes

Jak poprawnie wykonać rozliczenie dochodów z Niemiec?

W okresie wakacyjnym wiele osób decyduje się na wyjazd za Odrę w poszukiwaniu lepszego źródła zarobkowania. Niezależnie od tego czy decydujemy się na krótki wyjazd czy jednak będzie to wyjazd na dłużej, nie możemy zapominać o tym, że należy wykonać rozliczenie dochodów z Niemiec.

Rozliczenie dochodów z Niemiec a rezydencja

Aby wykonać poprawnie rozliczenie dochodów z Niemiec należy ustalić swoją rezydenturę. W inny sposób będzie musiał podejść do tego polski rezydent, a zupełnie inaczej będzie musiał podejść do tego rezydent niemiecki. Zanim dokonamy rozliczenia swoich niemieckich dochodów przeanalizujmy swoja sytuację życiową, która podpowie nam czy musimy składać papiery w polskim fiskusie. Może się okazać bowiem, że nasza sytuacja jest na tyle klarowna i silnie wiążąca nam z ziemią niemiecką, iż nie będziemy musieli składać żadnych papierów do polskich urzędów. Co jednak nie oznacza, że z takich dochodów za Odrą nie będzie trzeba się rozliczyć.

Zwolnienie z progresją

Rozliczenie dochodów z Niemiec odbywa się przy pomocy metody podwójnego opodatkowania, czyli na zasadzie zwolnienia z progresją. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy jednak będziemy musieli udać się do polskiego urzędu. Osiągając dochody polskie i niemieckie musimy je wykazać w zeznaniu podatkowym, przy czym dzięki zwolnieniu z progresji nie musimy obawiać się tego, że będą one podwójnie opodatkowane. Niemieckie dochody wykazuje się tylko do celów ustalenia efektywnej stawki podatkowej mającej zastosowanie do dochodów tej osoby. 

Previous post

Domy z drewna na cały rok

Next post

Zalety skoków spadochronowych jako hobby