Zdrowie i Uroda

Charakterystyka butów rowerowych

Jazda na rowerze traktowana jest najczęściej jak typowy sport rekreacyjny. Każdy od czasu do czasu lubi się jej oddać, ale osoby, które chcą to robić w sposób profesjonalny i zawodowy, muszą zmienić swoje podejście do tematu i przede wszystkim zaopatrzyć się w porządne buty rowerowe spd. Jaki rodzaj obuwia pomoże zatem w profesjonalnym uprawianiu kolarstwa?

Podział butów rowerowych

Przeważnie obuwie rowerowe mają dość podobną budowę. Wyposażane są najczęściej w specjalne zatrzaski. Ich podeszwy są tak profilowane i konstruowane, aby można było zintegrować je z pedałami zatrzaskowymi i wpiąć do nich na stałe. Pedały często określa się skrótem SPD, który pochodzi od nazwy wysokospecjalistycznego systemu „Shimano Pedaling Dynamics”.

Za sprawą specjalnych zatrzasków buty rowerowe spd zostają przymocowane do pedałów dwukołowego pojazdu, co pozwala uzyskać większą kontrolę nad całym rowerem. Jazda staje się wtedy efektywniejsza, a kolarz jest w stanie szybciej przejechać wybrany dystans, nie musząc bez przerwy poprawiać ustawienia stóp.

Szosowe, górskie czy turystyczne?

Podziału butów rowerowych spd dokonuje się również przy uwzględnieniu ich konkretnych zastosowań. Nie każdy but poradzi sobie z szosową ścieżką, tak samo jak nie każdy nada się do pokonywania górskich i wyboistych dróżek. Przed zakupem tak specjalistycznego obuwia należy więc zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będzie ono najczęściej używane.

Buty szosowe charakteryzują się np. bardzo gładką, niemalże śliską podeszwą, dlatego też nie da się w nich „normalnie” chodzić – przeznaczone są wyłącznie do jazdy. Podeszwa tych górskich jest już bardziej urozmaicona i sztywniejsza. Maksymalizuje ona wydajność sportowców i umożliwia pokonywanie bardzo trudnych tras, jednakże równie ciężko się w niej chodzi (ale jest to możliwe).

Buty rowerowe spd do jazdy rekreacyjnej

Amatorzy sportów rowerowych nie muszą jednak inwestować w aż tak specjalistyczne obuwie, za które trzeba zapłacić często więcej niż sześćset złotych. Spokojnie mogą je zastąpić tańszymi butami turystycznymi. Każdy poczuje ogromną różnicę, gdy przestawi się na nie ze zwykłych adidasów lub trampek.

Buty turystyczne z wyglądu przypominają dość mocno sportowe buty trekkingowe, tyle że są przystosowane do jazdy na rowerze, dlatego też mają nieco inną budowę. Często nie mają nawet specjalistycznych klamerek czy zapięć, a zamiast tego zwykłe tradycyjne sznurówki, które wcale nie obniżają ich właściwości. Koszt takiego obuwia to ok. 200-300 złotych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd – agasport.com.pl.

Previous post

Jaki kupić tusz - zamiennik czy oryginał?

Next post

Skórzane sandałki damskie