Zdrowie i Uroda

Jakie produkty powinna uwzględniać dieta na endometriozę?

Leczenie endometriozy różni się w zależności od tego, jak daleko postępuje choroba. Można przepisywać leki, mające na celu zatrzymanie normalnych cykli hormonalnych, w celu utrzymania nadmiaru tkanki przed rozprzestrzenianiem się. W przypadkach, gdy objawy są ciężkie i wpływają na komfort życia pacjentki, zaleca się histerektomię. Jednak w niektórych przypadkach może to być nieskuteczny model leczenia.

Dieta na endometriozę

Zmiany w diecie mogą pomóc w zmniejszeniu bólu towarzyszącego endometriozie. Stosowanie suplementów mogą zmniejszyć stan zapalny i ułatwić panowanie nad objawami. Celem diety jest przede wszystkim zmniejszenie stanu zapalnego. Dlatego opiera się ona w dużej mierze na starożytnej diecie śródziemnomorskiej. Koncentruje się na jedzeniu dużej ilości ryb, owoców i warzyw oraz usunięciu z diety czerwonych mięs i przetworzonej żywności. W przypadku choroby takiej jak endometrioza dieta ma niezwykle ważne znaczenie, dlatego warto się do niej stosować.

Warzywa i owoce

W diecie powinny znaleźć się owoce, takie jak jagody, jeżyny, żurawiny, truskawki, pomidory oraz wiśnie. posiadają one wiele przeciwutleniaczy, które wykazują działanie przeciwzapalne. Ułożona w celu zwalczania schorzenia takiego jak endometrioza dieta powinna być bogata także w inne gatunki owoców. Warzywa natomiast zawierają duże ilości witaminy E, która odgrywa kluczową rolę w ochronie ciała przed cytokinami o działaniu zapalnym. Kalafior, kapusta, rzeżucha ogrodowa, brokuły, kapusta brukselska i inne zielone warzywa liściaste są dobrymi elementami diety. W celu złagodzenia objawów endometriozy dieta powinna uwzględniać duże porcje warzyw.

Nasiona, orzechy i ziarna

Nasiona i orzechy zawierają duże ilości omega-3, które zwalczają stan zapalny, mają wysoką zawartość błonnika i są bogate w witaminę E, a także inne witaminy i składniki dietetyczne, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie. Spożywane mogą być orzechy brazylijskie, pekan, nasiona lnu, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, nasiona Chia, nasiona słonecznika, nasiona konopi, nasiona sezamu i migdały. Kluczową rolę odgrywa w zwalczaniu endometriozy dieta, dlatego stosowanie się do niej i uwzględnienie dużej ilości nasion oraz orzechów może przynieść znakomite efekty. Warto spożywać także ziarna. Wykazano, że zmniejszają poziom białka C-reaktywnego, odpowiedzialnego za zapalenia wykrywane we krwi. Brązowy ryż, chleb i makaron zawierają również więcej błonnika niż ich białe odpowiedniki, dlatego powinny znajdować się w diecie.

Zapraszam po więcej informacji na stronę endometrioza dieta – Miracolo Clinic.

Previous post

Wspomnienie lata

Next post

W ogrodzie skalnym