JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ EKIPĘ BUDOWLANĄ?
Realizacja planowanej przez nas inwestycji w postaci budowy domu raczej nie obędzie się bez zatrudnienia fachowców. No chyba, że jesteśmy złotymi rączkami, albo nasz dziadek przepracował połowę życia w ubraniach roboczych. W innej sytuacji musimy liczyć się, z tym że wybór odpowiedniej firmy realizującej usługi budowlane to nie lada wyczyn. Należy pamiętać, że wynagrodzenie ekipy budowlanej to istotna pozycja w kosztach budowy domu, dlatego decyzję o tym, kogo zatrudnimy warto dobrze przemyśleć. Ciekawą propozycję przedstawia firma https://www.wykonczeniewnetrza.com.pl. Warto zapoznać się z ofertą firmy i bardzo korzystnymi cenami: https://www.wykonczeniewnetrza.com.pl/cennik.
Kosztorys inwestorski może nam ułatwić znalezienie najlepszego wykonawcy. Wystarczy przesłać przedmiar, – czyli część kosztorysu zawierającą zestawienie wszystkich robót budowlanych do kilku firm oferujących usługi budowlane w celu uzyskania wycen poszczególnych operacji budowlanych. Oferty zebrane na podstawie przedmiaru będą miały taki sam zakres prac i łatwo będziemy mogli odnaleźć różnice w wycenach. Niestety nie wszystkie firmy budowlane przygotowują wycenę na podstawie przedmiaru.
Wiele firm budowlanych przygotowując ofertę bazuje na indywidualnych metodach kosztorysowania swoich usług. W takim wypadku możemy porównać ich wyceny, czyli kosztorysy ofertowe z naszym kosztorysem inwestorskim. Jeżeli będą zaniżone w stosunku do naszych, może się okazać, że uwzględniają one materiały gorszej, jakości lub wykonawca zatrudnia nieprofesjonalne ekipy budowalne. Z kolei wyższy koszt budowy może świadczyć o większym zysku wykonawcy lub zastosowaniu lepszych materiałów budowlanych w porównaniu z tymi, które uwzględniliśmy w naszym projekcie.
Coraz częściej firmy budowalne stosują interesujący zabieg. Mianowicie może się zdarzyć sytuacja, że firma budowalna zamiast obniżenia ceny zaproponuje większy zakres prac, np. wykonanie podjazdu do garażu. Pamiętajmy, że wybierając najtańszą ofertę możemy być niemile zaskoczeni, jakością wykonanej pracy, organizacją placu budowy czy też sposobem rozliczania się za poszczególne etapy robót. Uzgodniony z wykonawcą kosztorys inwestorski warto dołączyć do umowy, abyśmy mieli kontrole nad budowa i uniknęli ewentualnych nieporozumień.
Jeśli już znaleźliśmy odpowiednią firmę budowalną i trzymamy w ręku zamknięty kosztorys nie pozostaje nic innego jak przystąpić do realizacji inwestycji. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na sprawnym i bezproblemowym przebiegu budowy koniecznie powinniśmy przygotować harmonogram prac. Najlepiej jest to zrobić wspólnie z ekipą realizująca bezpośrednio nasz projekt. Znając daty wykonania poszczególnych prac, możemy z wyprzedzeniem zaplanować prace poszczególnych ekip budowalnych np. cieśli lub murarzy, oraz zadbać o dostarczenie na budowę materiałów budowlanych wtedy kiedy będą faktycznie potrzebne. Harmonogram budowy powinien uwzględniać również wszystkie przerwy technologiczne np. na schniecie betonu. I najistotniejsze – harmonogram prac powinien dostosować tempo prac na budowie do posiadanych przez nas środków finansowych oraz powinien pomóc kontrolować wszystkie wydatki.