Zdrowie i Uroda

Narciarstwo skiturowe

Czy można zimą uprawiać turystykę górską, a jednocześnie jeździć na nartach? Oczywiście, że tak. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest uprawianie narciarstwa skiturowego.

Co to jest narciarstwo skiturowe?

Narciarstwo skiturowe jest to w najprostszym ujęciu, połączenie zimowej turystyki górskiej, narciarstwa biegowego oraz narciarstwa zjazdowego. Dzięki unikatowym rozwiązaniom zastosowanym w nartach skiturowych, można na nich jednakowo poruszać się w płaskim terenie, pod górę, jak i zjeżdżać. Fakt, że są one dużo szersze od nart biegowych (właściwie można je porównać z szerokością nart zjazdowych) umożliwiają poruszanie się w nawet dość głębokim oraz luźnym śniegu.

Narciarstwo skiturowe umożliwia zarówno poruszanie się po trasach narciarski, jak i po szlakach pieszych, które w zimowych warunkach są niedostępne zarówno dla pieszego, jak i biegacza.

Gdzie można uprawiać narciarstwo skiturowe?

Narciarstwo skiturowe przez najbardziej doświadczonych fanów tego sportu jest uprawiane głównie na niedostępnych zimą szczytach. Zjazdy po ich zboczach zapeaniają wrażenia, jakich próżno szukać na wyciągu narciarskim. Dla osób o mniejszych umiejętnościach lub niebędących fanami tak ekstremalnych wrażeń są przygotowywane trasy o mniejszych stopniach trudności.

Trasy skiturowe mogą być przygotowane oczywiście w różnym stopniu. Najbardziej dostępne trasy skiturowe, są to te same, z których korzystają narciarze biegowi. W dużej części przypadków trasy skiturowe pokrywają się z trasami do letniej turystyki górskiej. W pobliżu schronisk i miejsc częściej odwiedzanych zimą trasy te bywają ratrakowane lub po prostu przetarte. Nieco dalej można jednak poczuć zew dzikich ostępów, zimą nieskalanych ludzką obecnością.

Gdzie najlepiej udać się, aby uprawiać narciarstwo skiturowe?

Początkujący lub średnio zaawansowani narciarze skiturowi powinni udawać się w góry „średnie”, których w Polsce mamy dość sporo. Bardzo dobre oraz ciekawe trasu są między innymi w Górach Izerskich, w Sudetach, Beskidach, Karkonoszach oraz Bieszczadach. Często są prowadzone na różnej długości, również poza granicami naszego kraju, np. przez Czechy.

Najwyższe polskie góry Tatry, również są często odwiedzane przez skiturowców, ale wyższe partie gór są raczej niebezpieczne dla początkujących. Warto wspomnieć, że aby w wyższych górach uprawiać skituring, warto znać metody określania zagrożenia lawinowego. Lawiny bowiem są dla skiturowców największym zagrożeniem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska trasy skiturowe.

Previous post

Fotobudka - czy to się opłaca?

Next post

Jakie zacienienie tarasu wybrać?