Ciekawe

Kamery inspekcyjne – sposób na kontrolę trudno dostępnych miejsc

Różnego rodzaju instalacje, które znajdują się w licznych obiektach podlegają okresowym kontrolom, kiedy użycie specjalistycznego sprzętu jest niezbędne. Także zdarzające się awarie, wymagające zlokalizowania i naprawy to okoliczności, w których tego rodzaju sprzęt jest konieczny. Takie urządzenia to kamery inspekcyjne.

Czym są kamery do specjalnych zadań?

Kamery inspekcyjne pełnią określoną, bardzo ważną funkcję w przeglądach trudno dostępnych miejsc, które w każdej instalacji się znajdują. Bez ich użycia nie ma możliwości sprawdzenia oraz zlokalizowania odcinków, gdzie nastąpiła awaria.

Kamery przeznaczone do monitorowania trudno dostępnych odcinków różnego rodzaju instalacji składają się z sondy, na której zamontowane jest urządzenie wizualne oraz długiego kabla łączącego kamerę z odbiornikiem komputerowym.

Kabel może posiadać różne długości nawet do stu dwudziestu metrów, dzięki temu możliwa jest inspekcja na dużych odległościach oraz głębokościach.

Gdzie znajdują zastosowanie kamery inspekcyjne?

Te urządzenia bardzo dobrze spełniają swoje zadania wszędzie tam, gdzie przekrój instalacji oraz jej długość nie pozwala na dotarcie człowiekowi. Te praktyczne urządzenia bardzo dobrze zastępują oko fachowca, który musi dokonać oględzin miejsca, w którym nastąpiła awaria.

Szerokie zastosowanie kamer można zaobserwować przede wszystkim podczas sprawdzania stanu przewodów kominowych, kanałów wentylacyjnych, studni głębinowych oraz rozbudowanej instalacji kanalizacyjnej.

Dodatkową możliwością jaką daje zastosowanie kamery inspekcyjnej jest łatwe i bezinwazyjne monitorowanie stanu rur, przewodów oraz innych części instalacji wodnych i gazowych, jest znacznie tańsze niż tradycyjne sprawdzanie.

Dlaczego urządzenia wizyjne są dobrym rozwiązaniem?

Zastosowanie kamer wizyjnych o dużym zasięgu oraz wysokiej rozdzielczości pozwala na szybkie i precyzyjne zlokalizowanie każdej awarii, która nastąpiła w najtrudniejszym miejscu.

Taka metoda daje wymierne korzyści finansowe oraz zaoszczędza czas. Nie ma konieczności niszczenia instalacji, aby w sposób manualny znaleźć miejsce wystąpienia awarii.

Można reagować bezpośrednio w miejscu wystąpienia nieprawidłowości, co znacznie skraca czas przywrócenia sprawności instalacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.

Previous post

Zabawa z programami graficznymi - czyli jak modelować w 3ds Max?

Next post

Miejsce idealne na odpoczynek – czyli jak się zrelaksować przez jeden weekend