Zdrowie i Uroda

Czy wysłać dziecko na półkolonie?

Samodzielny wyjazd pociechy na półkolonie letnie czy zimowe to sprawdzian dojrzałości, odwagi i tego, czy dziecko poradzi sobie emocjonalnie i praktycznie bez rodziców u boku. Niektórzy rodzice obawiają się półkolonii, zaś jeszcze inni twierdzą, że najlepiej jest wysłać tam dziecko jak najwcześniej.

Jakie są korzyści z wyjazdu?

Oprócz oczywistych korzyści w postaci miłego, aktywnego i kreatywnie spędzonego czasu, można wyliczyć również te wspomagające rozwój. Na półkoloniach dziecko ma okazję trenować samodzielność, sprawdza swoje umiejętności zaopiekowania się sobą oraz zdolności interpersonalne. Oczywiście wyjazdowi i pobytowi daleko od rodziców towarzyszy też stres. Może być on jednak bardzo rozwijający. Uczy malucha radzić sobie w zupełnie nowej sytuacji.

Półkolonie uczą ponadto adaptacji do nieznanych dotąd warunków i okoliczności. Dziecko nabiera umiejętności jak prosić o pomoc opiekunów lub kolegów, dzięki czemu buduje przyjaźnie i zaufanie do otoczenia.

Czy zdecydować się na turnus półkolonijny?

Przede wszystkim warto brać pod uwagę odczucia dziecka. Jeżeli nigdy dotąd nie wyjeżdżało nawet na wakacje do babci, na pewno trudno mu będzie obyć się bez rodziców na półkoloniach, a stres może być za duży. Jednakże jeżeli maluch nie ma silnego lęku separacyjnego, czyli jest też wystarczająco dojrzały, a ponadto wyraża chęć wyjazdu, można spróbować.

Dziecko powinno wiedzieć, że w czasie półkolonii będzie miało ciekawie zorganizowany czas i będzie bezpieczne. W każdej chwili będzie mogło także skontaktować się z rodzicami. Warto uwzględnić także jego wolę w zakresie tego, jaki typ półkolonii wybierzemy. Może być to obóz językowy, artystyczny czy sportowy.

Jak przygotować dziecko do półkolonii?

Wstępnym przygotowaniem, już nawet kilka lat wcześniej, jest wysyłanie malucha na noc na przykład do rodziny. Wtedy uczy się radzić sobie z emocjami, które towarzyszą rozdzieleniu z mamą. Przed samym wyjazdem na półkolonie trzeba uświadomić dziecko kto się będzie nim opiekował, jak wygląda taki wyjazd i czego może się po nim spodziewać.

Należy także odpowiedzieć na wszystkie pytania dziecka. Być może ma ono także jakieś obawy warte rozwiania. Dobrym pomysłem jest także wysłanie malucha na wyjazd ze starszym rodzeństwem.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

Previous post

Manicure hybrydowy - zalety i kontrowersje

Next post

Zadaszenie nad tarasem – wybierz odpowiednią tarasolę