Technologia

Wymiana stłuczonej szyby w samochodzie

Dla zagwarantowania nie tylko wymaganej widoczności, ale również bezpieczeństwa podczas jazdy bądź kolizji, szyby samochodowe wykonywane są ze specjalnego szkła, które charakteryzuje oporność na nacisk, uderzenie, i które podczas stłuczenia rozbijają się na maleńkie, nieostre kawałeczki. Gdy jeszcze do niedawna szyby samochodowe wykonywane były przede wszystkim ze szkła hartowanego dziś producenci z powodzeniem oraz oczekiwanym rezultatem stosują jego sprawdzone zamienniki.

Dziś w pojazdach samochodowych szyby przednie wykonywane są z odpornego szkła warstwowo klejonego, a boczne ze szkła hartowanego bądź laminowanego. Szyby samochodowe warstwo klejone wykonane są z co najmniej dwóch tafli szkła pomiędzy, które wklejone są warstwy przezroczystego tworzywa sztucznego co sprawia, że są bardziej odporne na uderzenia w porównaniu do szyb wykonanych ze szkła hartowanego. Z kolei stanowiące zamiennik szyb hartowanych i posiadające zbliżone właściwości laminowane szyby samochodowe warszawa wykonane są dwu tafli szkła pomiędzy którymi znajduję się specjalna powłoka PVB. Niekiedy producenci oferują również w sprzedaży modele pojazdów wyposażone w tak zwane szyby bezpieczne bądź zespolone gazem.

Szyby w samochodzie narażone są nie tylko na stłuczenie spowodowane czynnikami zewnętrznymi takimi jak na przykład kolizja czy uderzenie kamienia, który wypadł spod kół auta jadącego z przodu. Często powodem ich uszkodzeń są uszczelki.

Uszczelki mają za zadanie nie tylko zespalać szyby z karoserią samochodu, ale również amortyzować drżenia związane z szybkim ruchem pojazdu. Niekonserwowane uszczelki narażone na działanie promieni słonecznych oraz opadów atmosferycznych z czasem parcieją przez co tracą swoje właściwości. Dlatego aby zapewnić sobie należyte bezpieczeństwo podczas jazdy warto zadbać o ich prawidłową konserwację, a przy wymianie stłuczonej szyby zwrócić uwagę na profesjonalny montaż i zastosowanie jedynie oryginalnych uszczelek.

Previous post

Czym jest plastyka wałów okołopaznokciowych?

Next post

Studencie! Rozwiń skrzydła