Ciekawe

Wszystko mogę, ale nie wszystko przynosi mi korzyść, czyli o jedzeniu słów kilka

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach panuje moda na zdrowie odżywianie. W każdej gazecie możemy przeczytać, jak ważne jest dbanie o siebie w sensie stosowania zbilansowanej diety oraz uprawiania sportu. Eksperci prześcigają w dawaniu nam dobrych rad. Z których warto skorzystać? Zdrowe odżywianie to już nie temat tabu!

Żeby kózka nie skakała…

Zdrowe odzywianie jest ważne dla każdego człowieka. Tak samo jak nie każda aktywność fizyczna jest dobra dla każdego, tak samo nie wszystko, co znajduje się na sklepowych półkach, przeznaczone jest do zjedzenia przez każdego człowieka. Zarówno dietę, jak i aktywność fizyczną trzeba przecież dopasować do siebie indywidualnie. Osoba z wysokim poziomem cholesterolu nie powinna zatem spożywać wiele produktów mięsnych. Osobom z cukrzycą zdecydowanie odradza się słodycze. Osobom z nietolerancją laktozy – mleko i jego przetwory. W przypadku uprawiania sportu niedostosowanego do kondycji danej osoby, szybko pojawią się urazy. W przypadku jedzenie produktów niedostosowanych do stanu zdrowia danej osoby – również szybko pojawią się kłopoty ze zdrowiem. Niestety, trzeba pilnować siebie i swoich nawyków. Zdrowe odzywianie to podstawa do tego, aby mieć długie życie i cieszyć się dobrą kondycją organizmu.

Zły gluten? Dobry gluten?

Kontrowersje na temat glutenu pojawiły się już dawno. Dzisiaj wiemy, że jest on zdecydowanie odradzany w przypadku chorób autoimmunologicznych takich jak np. choroba Hashimoto. Zdrowe odżywianie w chorobach autoimmunologicznych to podstawa, jednak ogólne zasady to nie wszystko. Trzeba tutaj zastosować również wykluczenia. Zdrowe przepisy na dania bez glutenu bez problemu znajdziemy w sieci. Nie ma co się obawiać takiego stylu odżywiania i takiej diety. Bez problemu damy sobie z nią radę przy odrobinie dobrej woli i wysiłku. Trzeba jasno sobie powiedzieć, że zdrowe odżywianie to właściwie jedyny sposób, aby pewne choroby wyleczyć lub wprowadzić w stan remisji. Leki nie załatwią wszystkiego. Stąd mądrzy lekarze zalecają swoim pacjentom stosowanie diety i surowo tego wymagają.

Zdrowe przepisy nie musza być niesmaczne. Trzeba po prostu przyzwyczaić organizm do nowych smaków. Kiedyś ludzie nie spożywali takiej ilości chemii w pożywieniu, jak obecnie, stąd cieszyli się lepszym stanem zdrowia. Wystarczy spojrzeć na statystyki zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Kiedy organizm wysyła niepokojące sygnały, jest to zdecydowany znak, aby wziąć się za siebie i zacząć stosować dietę.

Previous post

Meble Fameg w stylu nowoczesnym - urządź kuchnię otwartą na salon

Next post

Skrzyniopalety plastikowe gwarantują bezpieczny transport