Ciekawe

Wiercenie w betonie – o czym należy pamiętać

Beton jest materiałem w którym bardzo trudno wykonuje się otwory. Ogromny wpływ na tą zależność ma nie tylko jego twardość, ale przede wszystkim gęstość. Pamiętać należy również i o tym, że beton nie jest materiałem kruchym, ale niesłychanie wytrzymałym spoiwem, przez co wiercenie w betonie wymaga wprawy i odpowiedniego doświadczenia. Aby wywiercić otwory w betonie potrzebować będziemy najlepszych urządzeń i wysokiej klasy wierteł, bez których ciężko będzie osiągnąć satysfakcjonujące wyniki. W niniejszym artykule znajdą Państwo cenne wskazówki na temat wiercenia w betonie. Dowiecie się o czym należy pamiętać i jakie techniki stosować, aby wiercenie w betonie nie było dla nas udręką.

O czym należy pamiętać podczas wiercenia w betonie

Wiercenie w betonie jak większość prac fizycznych wymaga odpowiedniej ochrony. Zanim rozpoczniemy wiercenie musimy pamiętać między innymi o specjalnej ochronie na oczy, w przeciwnym wypadku odłamki betonu mogą uderzyć w naszą twarz i zrobić nam bardzo dużą krzywdę. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo musimy przy pomocy specjalistycznych czujników sprawdzić przebieg kabli (mowa tutaj o czujnikach Halla). Przewiercenie kabli elektrycznych w betonie może spowodować nie tylko spore straty finansowe, ale co najgorsze przecięte kable mogą zagrozić naszemu zdrowiu i życiu.

Dobre praktyki przy wierceniu w betonie

Podczas wiercenia nie powinno stosować się starych, mocno stępionych wierteł. Jeżeli będziemy korzystać z tępych wierteł, to szybko uszkodzimy wiertarkę, a wywiercenie otworów zajmie nam bardzo dużo czasu. Przed rozpoczęciem pracy warto bardzo dokładnie sprawdzić również przewód zasilający. Jeżeli jest uszkodzony, albo przerwany, to koniecznie należy go naprawić i odpowiednio zaizolować, aby nie stwarzał dla nas zagrożenia. Przy dłuższych pracach pamiętać należy również o odpowiednim chłodzeniu wierteł. Jak powszechnie wiadomo podczas wiercenia w betonie wytwarzana jest bardzo duża ilość ciepła, które niestety może spowodować uszkodzenie wierteł. Warto wyposażyć się w specjalny olej chłodzący, w którym należy systematycznie zanurzać końcówki wierteł. Informacje zostały zaczerpnięte ze strony: http://wierceniebetonu.com/

Previous post

Piękne dłonie

Next post

Armatura łazienkowa