Ciekawe

Urządzenia pneumatyczne w przemyśle

Urządzenia pneumatyczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w życiu codziennym, np. w bramach wjazdowych i różnego rodzaju klapach. Jednocześnie są niezbędne w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu, produkcji i transportu.

Zalety siłowników pneumatycznych

Siłowniki to urządzenia o bardzo prostym działaniu oraz uniwersalnym zastosowaniu. Zalety stosowania tej technologii nie są trudne do wymienienia. Przede wszystkim jest to proste rozwiązanie, które pozwala na sprawne i szybkie transportowanie ładunków o dużej masie. Z tego powodu urządzenia wykorzystujące pneumatykę są używane między innymi w magazynach.

Siłowniki pneumatyczne charakteryzują się stosunkowo dużą niezawodnością, co ma duży wpływ na wydajność produkcji, ale także na bezpieczeństwo, np. w przypadku systemów wentylacyjnych. Urządzenia tego typu potrafią działać z dużą szybkością, jednocześnie zachowując precyzję.

Pneumatyka w przemyśle

Siłowniki pneumatyczne są wykorzystywane w przemyśle chemicznym. Jest to związane przede wszystkim z koniecznością stworzenia systemów, które będą odpowiadały za precyzyjne odmierzanie oraz podawanie różnych substancji chemicznych. W połączeniu z nowoczesną elektroniką urządzenia pneumatyczne tworzą zaawansowane technologicznie systemy stosowane w największych zakładach chemicznych.

Bez wykorzystania siłowników pneumatycznych trudno sobie również wyobrazić działanie innych działów przemysłu. W hutach, kopalniach i zakładach energetycznych pneumatyka stanowi niezbędny element systemów wentylacyjnych oraz chłodzących. W górnictwie urządzenia pneumatyczne są używane do transportu ciężkich ładunków. Stanowią także część wielu maszyn stosowanych w rolnictwie i leśnictwie.

Pneumatyka w budownictwie

Budownictwo to jeden z tych sektorów, w których siłowniki pneumatyczne i sprężarki odgrywają kluczową rolę. Przede wszystkim układy pneumatyczne są częścią wielu stosunkowo prostych urządzeń takich jak młody udarowe, które można znaleźć na każdej budowie. Przykładem bardziej zaawansowanego wykorzystania siłowników pneumatycznych są ubijarki betonu służące do zagęszczania mieszanki betonowej.

Do najbardziej skomplikowanych rozwiązań wykorzystywanych w budownictwie należą systemy stosowane do transportowania oraz podawania materiałów budowlanych. W takich systemach siłowniki są praktycznie niezastąpione ze względu na ich dużą wydajność oraz stosunkowo szybką i niezawodną pracę. Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Previous post

Działka budowlana - czy warto w nią inwestować?

Next post

Rodzaje i oznaczenia nart